Již samotná výkresová dokumentace na toto letadlo je pouhých 70 listů formátu A3 včetně stavebního popisu. Její koupi od výrobce se získá současně licence k postavení jednoho letadla.

Konstruktér letadla B.Evans pracoval léta u firmy Convair a tak věděl přesně co chce letadélko „na míru“. Ovšem s dostatečnou pevností, stabilitou ovladatelnosti a hlavně stavebně co nejjednodušší. Těmto parametrům potom podřídil veškeré své technické úvahy a konstrukční um. Logicky mu z toho vyplynuly hranaté tvary, jež také důsledně zachoval jako stavebně nejjednodušší. Pro pohon zvolil cenově nejpřístupnější motor –Volkswagen VW 1200 s komerční vrtuli Hegy – který také propůjčil část svého označení názvu letadla. Záměrně byla rovněž zvolena vzpětová konstrukce křídla –je méně hmotná při dostatečné pevnosti a závěsná místa na trupu jsou méně náročná na zpracování. Trochu kuriózní je nízký úzký trup z něhož pilot nejen značně vyčnívá, ale pro větší pohodlí si o něj ještě svrchu opírá ruce jež by se mu stejně dovnitř nevešly.

Z pilotního testu uveřejněného v časopise Air Prograss vyznívá že Volksplane je schopen základní akrobacie a přitom si jeho letové vlastnosti nezadají s populárním letadlem Piper Cub. K jeho hlavním nedostatkům patří odhalenost pilota připomínající počátky létání, omezuje možnost použití v zimě a nutí používat stále protihlukovou přilbu. Přesto Volkspalane jistě přiláká četné nadšence, poněvadž i v zemi neomezených možností, většina těch kdo chtějí létat, není finančně schopna pořídit si „pořádné“ letadlo. Autorem inzerované pořizovací náklady – menší než 1000dolarů (platí pro rok 1973) jsou velmi lákavé, protože činí zhruba 1/3 ceny běžného amerického automobilu.

 TECHNICKÝ POPIS

Volksplane je jednomotorový jednosedadlový vyztužený dolnoplošník celodřevěné konstrukce s pevným dvoukolovým podvozkem s ostruhou.

Křídlo je dvounosníkové se žebry a položebry, vyztužené dvěma vzpěrami. Po celém rozpětí je použit částečně upravený profil NACA 4412. Uvnitř mezi nosníky je křídlo rozepřeno čtařmi stojinami a diagonálně vyztuženo dráty. Svrchu i zespodu mezi nosníky od žebra 1 po žebro 2 a od žebra 5 po žebro 8 je potah z překližky, jinak je celé křídlo potaženo plátnem. Jednoduché poměrně malá křidélka jsou zavěšena na čtyřech závěsech a staticky vyvážena a na prodloužení vnějšího žebra.

Trup příhradové konstrukce velmi připomíná modelářskou stavbu. Boky, spodek a vrchní stěna za kabinou jsou potaženy překližkou.  Za otevřeným pilotním sedadlem je laminátový tavarový nástavec. Rovněž horní přední část trupu je laminátová a je do ní vestavěna laminátová palivová nádrž. Standardní přístrojová deska uvedená na výkrese je vybavena takto: otáčkoměr (1), rychloměr (2), a výškoměr (3). Pod palební deskou je v panelu tlakoměr (4) a teploměr oleje (5). Částečnou ochranu pilotovi zepředu poskytuje tvarový větrný štít. Pákové řízení ovládá kormidla lanovým systémem.

Ocasní plochy jsou pro motorové letadlo nezvyklého typu – plně plovoucí , tedy bez jakýchkoli pevných nepohyblivých částí. Jednonosníková výškovka opatřená ovládanou vyvažovací ploškou je zavěšena na poslední trupové přepážce. Je opět staticky vyvážená závažím upevněným na prodloužení koncových žeber. Směrovka je rovněž jednonosníková, funkci nosníku plní trubka, na které jsou navlečena žebra. Trubka prochází vrchní i spodní stěnou trupu, kde je uložena ve dvou ložiskách. Obě ocasní plochy mají souměrný profil NACA 0012. Potah je na náběžných částech překližkový, zbytek plátěný.

Přistávací zařízení. Hlavní podvozek tvoří ohnutý duralový pás, na kterém jsou uchyceny osy kol. Roztahování pásu do šířky omezuje ocelové lanko. Celek je upevněn zespodu na trupu čtyřmi šrouby. Balonová kola o rozměrech 6.00-6 jsou opatřena hydraulickými brzdami. Ostruhu tvoří ohnuté ocelové listové pero s botkou.

Motorová skupina. Plochý vzduchem chlazený čtyřválcový motor VW 1200 o výkonu 40k pohání dřevěnou vrtuli firmy Hegy o průměru 1370 x 610mm. Motor je speciálně upravován ze známého automobilového motoru Volkswagen a je opatřen místo bateriového zapalování jedním magnetem Verte, které vyčnívá z motorového krytu na pravé straně. Kryt motoru dělený vodorovně je celý z laminátu. Za motorovou přepážkou v horní části trupu je laminátová palivová nádrž o objemu 30l s mechanickým ukazatelem množství paliva.

Zbarvení. Prototyp Volksplane, vyrobený p.Evansem byl z větší části bílý. Jan boky trupu, pruh na směrovce a statické vyvážení výškovky byly červené. V červeném pruhu na sněrovce byl bílý kruh s černými písmeny VP. Jelikož jde o amatérsky zhotovené letadlo jsou všechny další exempláře barveny zcela individuelně podle vkusu svých majitelů a mimo to se budou bezpochyby částečně lišit i stavebně a přístrojovým vybavením.

Technická data a výkony. Rozpětí 7,33m, celková délka 5,50m, výška 2,10m (v horizontální poloze). Plocha křídla 9,27m2. Prázdná váha 200kg. Největší vzletová váha 295kg pro kategorii Utility – základní akrobacie a 340kg pro kategorii Normal – žádná akrobacie, plošné zatížení 31,8kg/m2. Pádová rychlost 65km/h, maximální rychlost 194km/h, stoupavost 2,3m/sec.

Převzato z časopisu MODELÁŘ  7/1973.