Zrod školního a akrobatického dvouplošníku Stampe et Vertongen S.V.4 inicializovali vysloužili piloti Jean Stampe a Maurice Vertoungen, kteří v roce 1922 založili leteckou školu. Protože nebyli spokojeni s používanými typy, navrhli ve spolupráci s konstruktérem Alfredem Renardem vlastní školní dvouplošník R.S.V. 32/90. V roce 1932 zastoupil Alfreda Renarda v roli hlavního konstruktéra Rus Georgie Ivanov. Po školním dvouplošníku S.V. 3 navrhl v roce 1933 typ S.V. 4, poháněný motorem de Havilland Gipsy III o výkonu 88kW (120k).

Po vývoji dalších typů a tragické smrti Ivanova rozhodl o dalším osudu S.V. 4 rok 1936, kdy nový konstruktér Boris Děmidov (opět Rus), vytvořil podle požadavků známe akrobatky Leysenové verzi S.V. 4B s motorem de Havilland Gipsy Major  96kW (130k), křidélky na obou nosných plochách a téměř symetrickým profilem. Vzápětí Jean Stampe s prototypem zvítězil v soutěži školních letadel ve Francii a zakrátko byla zahájena sériová výroba letadel s oběma křídly šípovými. Nejprve menší série pro belgické letectvo, pak také tři stovky strojů s motory Renault 4Pei pro Francii, kde rovněž začala licenční výroba S.V. 4C v závodech Farman.

TECHNICKÝ POPIS

Stampe et Vertongen S.V.4 je dvoumístný jednomotorový cvičný a akrobatický dvouplošník s otevřenou kabinou a pevným podvozkem záďového typu.

Příhradovina trupu svařená z ocelových trubek nese tvarovou karosérii z dřevěných přepážek a podélníku. Na bocích jsou odklápěcí dvířka pro usnadnění vstupu, motor je kryt duralovým plechem a zadní část trupu je potažená plátnem.

Křídla dřevěné dvounosníkové konstrukce mají náběžnou část vyztuženou překližkou a jsou potažena plátnem. Mezi sebou a trupem jsou spojena trubkovými vzpěrami a vyztužena lanky. Křidélka na obou nosných plochách jsou ovládána táhly a lanky.

Ocasní plochy. Kýlová plocha i stabilizátor mají dřevěnou kostru potaženou plátnem, kostra kormidel je svařena z trubek a rovněž potažena plátnem.

Pohonnou jednotkou je čtyřválcový řadový motor de Havilland Gipsy Major o výkonu 96kW (130k), pohánějící dvoulistou stavitelnou vrtuli. Francouzské stroje poháněly Renaulty 4Pei o stejném výkonu.

Přistávají zařízení. Hlavní podvozkové nohy jsou trubkové konstrukce. Pod zádi je řiditelná ostruha s kolečkem. Zbarvení. Dodnes létající stroje jsou nastříkány podle vkusu svých majitelů.

Technická data a výkony. Rozpětí 8,4m, délka 6,5m, výška 2,6m, nosná plocha 18,00m2, hmotnost prázdného letounu 480 až 500kg, vzletová hmotnost 780kg, nejvyšší rychlost 200 až 204 km/h, cestovní rychlost 175km/h, dostup 5000m, dolet 600km.

Převzato z časopisu RCREVUE  2/2002.

Spousta fotek je zde http://www.airliners.net/search/photo.search?aircraft_genericsearch=Stampe-Vertongen%20SV-4&distinct_entry=true